top of page

Домовленнєвий розвиток

Перш ніж розпочати говорити, Ваш малюк має пройти довгий шлях підготовки, що інколи непомітний для батьків та інших родичів, але надзвичайно важливий. Тож, сьогодні ми обговоримо «домовленнєвий розвиток дітей».


Першим сигналом, яким дітлахи сповіщають про свою появу на світ є крик. За допомогою нього діти інформують про свої потреби. Вже в 2-3 місяці крик стає інтонованим, щоб мамі було легше зрозуміти чи годувати крихітку, чи змінити підгузок, чи просто погратися. Коли ж дитина не плаче ви можете почути ГУЛІННЯ чи БЕЛЬКОТАННЯ (це можуть бути голосні звуки: а, е, и, або різні види складів: ех, агу, ле, ки). Вокалізація посилюється від емоційного спілкування з дорослим. У немовлят з’являється перша посмішка, яка звернена саме до батьків. Вони починають прислухатися до інтонацій дорослих, але слова, на жаль, ще не розуміють. До кінця 3-х місяців формується «комплекс пожвавлення». Дитина все активніше та вже «всім тілом» радіє, коли мама схиляється над нею, та й сама за допомогою звуків вчиться привертати увагу дорослих.


Саме тому, головною порадою на цьому етапі є, так би мовити, спілкування з Вашою крихіткою: частіше звертайтесь до неї, дивіться в очі, посміхайтеся, активно користуйтеся жестами та мімікою, співайте, спробуйте повторити ті звуки, що чуєте від неї, забарвлюйте різними інтонаціями свої слова, обов’язково озвучуйте все, що робите, але простими словами чи короткими фразами.


З часом арсенал мовних відповідей суттєво збагатиться і стане більш різноманітним. В 4-6 місяців дитина вже навчиться шукати джерело звука та повертати голову в той бік. ГУЛІННЯ перейде на новий рівень — ЛЕПЕТ. Малюк почне повторювати одні й ті самі склади, переважно з губними та передньоязиковими приголосними (ма-ма-ма, па-па-па, та-та-та), так ніби він грається зі звуками, тренується у їх промовлені. Проте, як би не солодко не звучало це «мама» варто пам’ятати, що це поки не слово, бо немає лексичного навантаження. Чим старше ставатиме карапуз, тим досконалішим буде й лепет. Поєднуючи його з різними інтонаціями задоволення і незадоволення, Ваш малюк зможе багато чого Вам «розповісти».


У другому півріччі дитина вчиться розуміти сенс слів, спочатку в певній ситуації та з підкріпленням жестом, потім прості побутові фрази, прості запитання « Де?». У 8-10 місяців малюк почне реагувати на власне ім’я, тому гукайте його частіше та щиро радійте, коли у відповідь побачите погляд чи усмішку. Дітлахи з задоволенням слухають потішки та активно імітують рухи з віршиків.


А в 9-12 місяців почнуть з’являтися перші «слова». Інколи вони звучать зовсім незвично, але вже мають конкретне стійке значення, наприклад, «ам» — їсти, ложка, каша, печиво і тд. На цьому етапі зосередьте зусилля на розвитку розуміння зверненого мовлення: називайте предмети, які оточують малюка, озвучуйте дії простими фразами з 1-3 слів, спонукайте до діалогу, задавайте питання, робіть паузи та давайте час подумати та відповісти, допоможіть, якщо крихітка вагається.


З 9 місяців діти наслідують дорослих: рухи, міміку, інтонації, звуки. На основі цих звуконаслідувань легше формуються нові слова. Тому, під час ігор активно використовуйте запитання «Як?». Наприклад, «Як їде машина?» — «Бррр», «Як топає ляля?» — «Топ-топ», «Як з тобою вітається корова?» — «Муууу». Це чудове запитання допомагає уникнути таких помилок, як постійне прохання «Скажи! Повтори!» або вживання тільки запитань, що потребують відповіді «Так» чи «Ні». Деякі дітлахи з задоволення включаються в діалог і швидко починають наслідувати, іншим потрібно більше часу, тож не полишайте цю справу після 2-3 спроб.


До кінця першого року в скарбничці малюка має бути 2-5 (а інколи 10) осмислених слів, хоча ще й «дитячою мовою», уміння робити «па-па», реагувати на заборону (поки на кілька секунд), на прохання шукати знайомі предмети та близьких, радісно долучатися до спілкування чи гри з дорослим.

Якщо Ви маєте якісь запитання чи сумніви, не зволікайте та звертайтеся за консультацією до логопеда.




30 переглядів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page